2024. gada 14. jūl.
A- A A+
Viegli lasīt

200 gadu Strūves lokam Vidzemē

Strūves ģeodēziskais loks ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, kā unikāla sava laika garākā un precīzākā ģeodēzisko mērījumu sistēma un izcila zinātnes vēstures attīstības liecība. Viens no šī loka punktiem – Palzmar – atrodas Grundzāles pagastā, Smiltenes novadā.

Punkts Palzmar (Palsmane) uzmērīts no 1824. gada 3. līdz 4. jūlijam Frīdriha Georga Vilhelma Strūves vadībā. No tā tika veikti novērojumi uz 3 punktiem Latvijas teritorijā – Oppekaln (Opekalns), Kortenhof (Kārtene), Ramkau (Ranka)- un uz Mariomaggi Igaunijā.

2024. gadā UNESCO Pasaules mantojumā esošajam Strūves ģeodēziskajam lokam aprit 200 gadi kopš mērījumu veikšanas Vidzemē. Par godu 200 gadu jubilejai, Latvijā, Vidzemē norisinās dažādi pasākumi, viens no tiem – Velobrauciens.

Laipni aicinām 13. jūlijā 10.00 uz velobraucienu no Strūves ģeodēziskā loka punkta Ramkau (Gulbenes novadā) uz Strūves punktu Palzmar (Smiltenes novadā). Velobrauciena laikā baudīsiet Vidzemes ainavu, lielisku kompāniju un svētku kūku, un loteriju.

Grundzāles pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece: “Aicinu piedalīties! Šī gada 13.jūlijs var izvērsties par brīnišķu dienu Tavā dzīvē – Tu veiksi 45 km garu velobraucienu patīkamu ļaužu kompānijā, baudīsi Vidzemes skaisto dabu, uzzināsi daudz jauna par ģeodēziju un, ja paveiksies, loterijā vinnēsi kādu noderīgu lietu! Uz tikšanos!”

Pieteikšanās velobraucienam: ŠEIT.

Jautājumu gadījumā, zvanīt Aldai – 29449680

Strūves ģeodēziskais loks ir ar triangulācijas metodi uzmērīta ģeodēzisko punktu sistēma jeb trijstūru ķēde zemeslodes izmēru un formas noteikšanai. Tas uzmērīts laika periodā no 1816. līdz 1855. gadam. Ģeodēziskais loks stiepjas no Hammerfestas Ziemeļnorvēģijā caur Tērbatu (tagadējā Tartu) līdz Izmailas pilsētai netālu no Donavas grīvas pie Melnās jūras. Loka garums ir 2822 km. To veido 258 galvenie triangulācijas trijstūri. Ierīkoti 265 galvenie punkti un 60 palīgpunkti. 13 punkti tika izmantoti, kā savietotie ģeodēziski – astronomiskie punkti. Attālums starp tiem ir 30 – 40 km.

Informāciju sagatavoja: Una Kasparinska,
Smiltenes novada TIC vadītāja

 

Kalendārssuveniri

Sociālie mediji