Flower

Piemineklis „Sašķeltā ģimene“

Piemineklis Sašķeltā ģimene

Piemineklis veidots 1941.-1949.gada uz Sibīriju aizvesto piemiņai. Akmens ir sašķelts trijās daļās, kurās tēlnieks – Indulis Ranka, atveidojis mātes un bērna tēlus, tā parādot, ka ģimene tajā laikā bijusi sašķelta tāpat kā šis akmens. Piemiņas akmens atklāts 1990.gada 11. novembrī.

1990. gada novembra pirmajās dienās mākslinieks Indulis Ranka pats piedalījās pieminekļa “Sašķeltā ģimene” uzstādīšanā.
11. novembrī, atklājot pieminekli, viņš teica: “Kad pirms diviem gadiem Smiltenes Tautas frontes pārstāvji piedāvāja izveidot piemiņas akmeni, uzskatīju to par lielu pagodinājumu un piekritu. Tā kā savā skulptūrā “Dainu kalns” nevarēju ielikt visu, ko gribēju, tad palikušās ieceres realizēju šeit. Ar katru dienu darbs pie šī akmens kļuva jo smagāks. Akmens nemaz tik viegli nepadevās, laikam jau arī melnie spēki negribēja atkāpties.

Iešķeltais akmens gulēja ceļa malā, Raunas pusē “Vītolos”. Kad ieraudzīju plaisu akmenī, sapratu, ka tieši tas ir vajadzīgs, tas palīdzēja idejai. Sākumā bija žēl akmeni tālāk šķelt, bet arī latvju tauta, lai arī cik skaista ir bijusi, tomēr tikusi šķelta. Pāri sašķeltajai ģimenei augstu debesīs raugās lauztās un sīkstās tautas nesamais krusts.

Kalendārssuveniri

Sociālie mediji