Flower

Pārkalņu naudas akmens

Pārkalņu naudas akmens (saukts arī par Zelta akmeni) atrodas Launkalnes pagastā, netālu no ciema Zeltiņi.

  • Virs zemes ir tikai akmens virsējā daļa, apmēram 25m². Tā tilpumu ir grūti noteikt, jo akmens nav atrakts, bet tas varētu būt viens no lielākajiem dižakmeņiem Latvijā.
  • Akmens ir iekļauts aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā. 
  • Apslēptās mantas tīkotāji ir izrakņājuši akmens apkārtni, cerot atrast apslēpto naudu.
  • Takas malā, kura ved uz akmeni, reiz atradies Ūsiņu veselības avots. Šobrīd avots ir izžuvis, par tā esamību liecina vien zemē ierakts grods.

Koordinātas: 57.44832, 25.99186 


Par naudas akmeni stāsta arī kāda teika: 

“Kad Zviedri valdījuši Vidzemē un tiem vajadzējis atstāt Vidzemi, tad uz šo akmeni atvesta nauda ar sešiem vēršiem. Visa nauda pie akmens aprakta. Reiz kāds jauneklis gājis uz Naudas akmeni, lai raktu naudu. Bijusi taisni pusnakts. Jauneklis sācis vaiga sviedros rakt. Bijis kādu laiku jau racis, kad piepeši dabūjis stipru triecienu pa muguru un iekritis bedrē. Pēc kāda laiciņa it kā atmodies no miega, izkāpis bedres malā un apskatījies. Pie bedres stāvējis balts āzis ar sarkanām acīm. Jauneklis gribējis vēl rakt, bet āzis jau atkal atvilcies, lai gāzstu pa muguru. Nekā cita nevarējis darīt, kā bijis jāiet mājās. Pēc kādiem divdesmit gadiem kāds vīrs gājis uz mežu sēņot. Parasti viņš mēdzis vienmēr uz akmens atsēsties un uzpīpot. Bijis jauks vasaras rīts. Vīrs, nākdams no meža uz mājām, piegājis pie akmens, lai uzsmēķētu. Tur tas ieraudzījis ko negaidītu. Pie akmens bijušas jaunas smilšu kaudzes. Cieši tām klāt bijusi bedre, kuras dibenā bijis skaidri saredzams kastes nospiedums. Vēl tuvāk apskatoties, vīrs ieraudzījis ratu sliedes. Nu bijis skaidrs, ka nauda aizvesta.”

 
 

Kalendārs



suveniri

Sociālie mediji