Flower

Mēru muiža un Smiltenes novada muzejs

Foto: Evija Ziemiņa

Pašreizējais Mēru (vācu: Mehrhof) muižas komplekss veidojies 19. gs. vidū. Tā centru veido pils, stallis ar arkādi, divas kūtis, šķūnis mūra stabos, kas kopā veido stilistiski vienotu ansambli. Saimniecības ēkas ir laukakmeņu mūra celtnes, kuru ailas mūrētas no sarkaniem ķieģeļiem un sākotnēji tām bijuši augsti dakstiņu jumti.

Tagadējo muižas kungu māju tās īpašnieks Jakobs Hekers cēlis neorenesanses stilā 1905. gadā, iespaidojoties no vēlīnā vācu manierisma. Tai ir glezniecisks siluets, iespaidīgi izmēri, celtnes būvapjomu veido divi ar stāviem zelmiņiem rotāti nevienāda lieluma flīģeļi, augsts kārniņu jumta segums ar masīvu kvadrātisku torni un jumta izbūvēm. Pilij bijuši grezni interjeri, no kā saglabājušās durvis, koka apšuvuma paneļi, griestu apdare kokā.

1926. gada vasarā pārbūvēta skolas vajadzībām, kura ēkā darbojusies līdz 2009. gadam.

Muižas telpās kopš 2011. gada atrodas Smiltenes novada muzejs, aicinot apmeklētājus izzināt novada vēsturi pastāvīgajās izstādēs un ekspozīcijās:

  • Smiltenes novada medicīnas vēsture un muzeja pirmsākumi (vairāk par ekspozīciju šeit);
  • Mēru muižas vēsture;
  • Birzuļu pamatskolas vēsture;
  • Muzeja krājuma izstāde “No vecmāmiņas pūra lādes”.

Muzeja izstāžu zālēs regulāri apskatāmas jaunas izstādes – apmeklētājus priecē gan mākslinieku personālizstādes, gan Latvijas muzeju ceļojošās izstādes; par tradīciju kļuvusi sadarbībā ar TLMS “Smiltene” organizētā ikgadējās Latvijas Mākslas un amatniecības izstāde.

Līdz 14. oktobrim muzejā skatāma Latvijas Mākslas un amatniecības izstāde “Latvijas ūdeņi laika plūdumā”.

Muižas skaistumu vairo ap to izveidotais parks, kura teritorijā aug Mēru ozols– viens no lielākajiem ozoliem Latvijā, bet pēc vainaga lieluma (30x30m) lielākais Baltijā. Parkā tiek rīkotas dažādas aktivitātes, kultūras pasākumi un brīvdabas kino seansi.

Muzejs piedāvā izglītojošās programmas, darbnīcas gan skolēniem, gan ģimenēm, u.c. interesentiem.

Smiltenes novada muzejs Mēru muižā aicina uz nodarbību “Muižas smiņķu un zālīšu ķēķī”. Nodarbības laikā būs iespējams izgatavot krēmus, lūpu balzamus un citus skaistuma kopšanā noderīgus līdzekļus no dabiskām sastāvdaļām, vienlaikus popularizējot bezatkritumu dzīvesveidu. Darbinot ar roku griežamas kafijas dzirnaviņas, no dažādiem garšaugiem būs iespējams pagatavot zaļo sāli. Vairāk par nodarbību lasiet šeit.

Kalendārssuveniri

Sociālie mediji