Flower

Smiltenes Novadpētniecības muzejs Mēru muižā

Foto: Evija Ziemiņa

Pašreizējais Mēru (vācu: Mehrhof) muižas komplekss veidojies 19. gs. vidū. Tā centru veido pils, stallis ar arkādi, divas kūtis, šķūnis mūra stabos, kas kopā veido stilistiski vienotu ansambli. Saimniecības ēkas ir laukakmeņu mūra celtnes, kuru ailas mūrētas no sarkaniem ķieģeļiem un sākotnēji tām bijuši augsti dakstiņu jumti.

Tagadējo muižas kungu māju tās īpašnieks Jakobs Hekers cēlis neorenesanses stilā 1905. gadā, iespaidojoties no vēlīnā vācu manierisma. Tai ir glezniecisks siluets, iespaidīgi izmēri, celtnes būvapjomu veido divi ar stāviem zelmiņiem rotāti nevienāda lieluma flīģeļi, augsts kārniņu jumta segums ar masīvu kvadrātisku torni un jumta izbūvēm. Pilij bijuši grezni interjeri, no kā saglabājušās durvis, koka apšuvuma paneļi, griestu apdare kokā.

1926. gada vasarā pārbūvēta skolas vajadzībām, kura ēkā darbojusies līdz 2009. gadam.

Šobrīd ēku apdzīvo Smiltenes Novadpētniecības muzejs, kurā apmeklētāji var iepazīt gan vietas, gan muižas vēsturi,  izstaigāt pils telpas, kuras katra glabā kādu īpašu stāstu.

Muzeja patstāvīgās ekspozīcijas stāsta par Mēru muižas agrākajiem īpašniekiem, rāda Smiltenes novada tradicionālās kultūras liecības un Smiltenes novada medicīnas vēsturi, muzejā pastāvīgi redzamas arī mākslas, vēstures un kultūras tematiem veltītas izstādes. Muižas parka lepnums ir dižozols, kura vainaga apkārtmērs novērtēts kā lielākais Baltijā (33m), bet tam pretī, blakus senu dzīvības koku alejai pāri pils jumtam lūkojas Eiropas dižlapegle. Muzejs aicina pie sevis gan lielus, gan mazus, skolēni izglītojošās nodarbībās iepazīst muzeja krājumu, zīmē, iejūtas senās skolas solā, bet pieaugušie var baudīt atpūtu, pagatavojot kādu kosmētikas produktu “Mēru muižas smiņķu ķēķī”. Muzejs rīko publiskās ekskursijas vienu reizi mēnesī, bet individuālās un grupu ekskursijas lūdz pieteikt vismaz divas dienas iepriekš.

Mēru muižas senatnīgās telpas iespējams arī nomāt kādam īpašam notikumam – kāzām, dzimšanas dienas pasākumiem, arī semināriem vai svinīgām sapulcēm.

Smiltenes Novadpētniecības muzejs Mēru muižā aicina uz nodarbību “Muižas smiņķu un zālīšu ķēķī”. Nodarbības laikā būs iespējams izgatavot krēmus, lūpu balzamus un citus skaistuma kopšanā noderīgus līdzekļus no dabiskām sastāvdaļām, vienlaikus popularizējot bezatkritumu dzīvesveidu. Darbinot ar roku griežamas kafijas dzirnaviņas, no dažādiem garšaugiem būs iespējams pagatavot zaļo sāli. 

Kalendārssuveniri

Sociālie mediji